
Jak poprawnie sporządzić pozew rozwodowy?
Pozew rozwodowy jest pismem inicjującym postępowanie rozwodowe. Nigdy bowiem nie zostanie ono wszczęte z urzędu, dlatego też tak istotnym jest, aby w pozwie zawrzeć wszelkie żądania.
Wskazane poniżej elementy, stanowią elementy konieczne pisma procesowego, dlatego też poprawnie sporządzony pozew rozwodowy musi zawierać:
- Miejscowość i datę oraz oznaczenie sądu, do którego pozew jest skierowany. Sądem właściwym do złożenia pozwu o rozwód jest Sąd Okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Kolejno, w przypadku braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy tej podstawy także nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
- Imiona i nazwisko stron, ich pełnomocników lub przedstawicieli ustawowych. Ze względu na to, że pozew o rozwód jest pismem inicjującym postępowanie należy także wskazać adresy zamieszkania stron oraz ich numer PESEL. Uwaga! Należy podać aktualny adres zamieszkania, na który będzie kierowana korespondencja sądowa.
- Oznaczenie rodzaju pisma, które wnosimy – Pozew o rozwód.
- Osnowę wniosku. Istotnym jest, aby w pozwie o rozwód wyraźnie wskazać swoje żądanie – rozwiązania małżeństwa przez orzeczenie rozwodu. Można także wskazać z czyjej winy powinien zostać orzeczony rozwód, jednakże na zgodny wniosek stron Sąd pominie kwestię winy rozkładu pożycia małżeńskiego.
- Uzasadnienie pozwu musi zwierać okoliczności uzasadniające złożenie pozwu, tj. okoliczności trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, kolejno jeśli z małżeństwa pochodzą dzieci, należy wskazać wszelkie informacje, które ich dotyczą, takie jak wiek czy też sytuacja życiowa.
- Należy także wskazać dowody na potwierdzenie w/w okoliczności w postaci np. dowodów w z dokumentów lub żądania przesłuchania świadków na okoliczności wskazane. W takim przypadku istotnym jest, aby podać dokładnie ich imiona i nazwiska oraz aktualne adresy zamieszkania.
- Informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.
- Własnoręczny podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
- Wymienienie załączników (np. odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dziecka, dowody).
- Jeżeli między stronami toczyły się już inne sprawy np. o alimenty ich sygnaturę, w petitum pozwu możesz wówczas zawrzeć wniosek, aby sąd zwrócił się do sądu rejonowego o nadesłanie akt tej sprawy (taki wniosek przyspieszy postępowanie). Do pozwu dołącz kserokopię wyroku, jaki zapadł w tamtej sprawie.
Poza w/w elementami koniecznymi pisma procesowego, treść pozwu o rozwód charakteryzuje się dodatkowymi elementami, które kształtują przebieg postępowania rozwodowego.



Pozew rozwodowy – wspólne małoletnie dzieci
Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, w pozwie można także zawrzeć wnioski co do rozstrzygnięcia o wykonywaniu władzy rodzicielskiej, o kontaktach z dziećmi i miejscu ich zamieszkania oraz sposobie wypełniania obowiązku alimentacyjnego względem dzieci przez rodziców.
Alimenty na rzecz jednego z małżonków
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w określonym zakresie, tj. odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Z kolei w przypadku, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Pozew rozwodowy – wspólne mieszkanie
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólnie mieszkanie, w pozwie można zawrzeć żądanie orzeczenia o sposobie korzystania z tego mieszkania. Zaznaczyć należy, że w przypadku zajmowania wspólnego mieszkania można żądać eksmisji jednego z małżonków, gdy ten swoim zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
Podział majątku wspólnego
Jednym z żądań może być żądanie orzeczenia o podziale majątku wspólnego, pod warunkiem, że przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje zwłoki w postępowaniu.
Dodatkowe wnioski
W petitum pozwu można także wnieść wniosek zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów postępowania na rzecz powoda. Stała opłata sądowa od pozwu rozwodowego wynosi 600 zł i są to minimalne koszty, jakie ponosi osoba składająca pozew. W przypadku kiedy powód nie jest w stanie ponieść kosztów, może on złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części, uzasadniając zasadność wniosku. Dodatkowo można złożyć wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego lub o to, by sąd zwrócił się do określonej instytucji o nadesłanie dokumentacji.
Załączniki – pozew rozwodowy
Załączając do pozwu o rozwód załączniki np. w postaci zdjęć czy dokumentów, należy je wymienić. Obligatoryjnym załącznikiem jest zupełny odpis aktu małżeństwa i w przypadku, kiedy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci – skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci. Kolejno należy wskazać potwierdzenie dokonania opłaty od pozwu, a także odpis pozwu i wszystkich załączników.
Jeżeli powód reprezentowany jest przez profesjonalnego pełnomocnika, wymagane jest załączenie pełnomocnictwa szczególnego do reprezentowania w danej sprawie.
Pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach.